Pokud bychom vzali do úvahy výsledky posledních voleb do evropského parlamentu a horní komory národního, porazit hnutí ANO 2011 v těch nadcházejících do krajských zastupitelstev by mohlo být pro středopravicovou opozici naprosto reálné. Především volební souboje ve většinovém jednomandátovém systému voleb do Senátu odhalily všeobecně známou věc. Hnutí ANO chybí osobnosti. Proto není žádným překvapením, že na jihomoravské kandidátce se v nejvyšších patrech objevuje jméno třináctidenní ministryně spravedlnosti Taťány Malé, která ministerský post opustila s ostudou a nálepkou plagiátorky. Ale úplně snadné to opozice mít určitě nebude.
Volby do zastupitelstev krajů jsou v podstatě na úrovni komunálních, kandidáti ucházející se o přízeň voličů jsou nezřídka sousedé, spolupracovníci a známí a z působení v místních samosprávách mají mnozí z nich dostatek zkušeností. Znakem regionálních samospráv je potřeba vlastní politiky, nikoli ve smyslu ideovém, nýbrž obecné prospěšnosti a potřebnosti. Potřebují-li obyvatelé Zlínska další nemocnici, nemusí tomu tak být v Karlovarském kraji. S trochou nadsázky řečeno, hejtmana a krajské zastupitelstvo spíše trápí chybějící můstek přes místní potok než vztahy České republiky ke Kosovu. Strany nebo hnutí, které místní problémy rozpoznají a voličům nabídnou řešení, mají šanci na úspěch. Větší důvěře se jistě těší kandidáti, kterým se v regionálních samosprávách již nějaký místní problém podařilo vyřešit, a dodejme, dali to náležitě najevo. Takové kandidáty bude mít určitě i hnutí ANO 2011, ať již z vlastních řad nebo nestraníků a přeběhlíků. Otázku přeběhlictví určitě nepodceňujme, ANO 2011 je i přes problémy a průšvihy svého lídra stále třicetiprocentní jistotou, která může zlákat mnoho „zdravě ctižádostivých“ regionálních političek a politiků.
Dalším neopominutelným významným hráčem v nadcházejících krajských volbách bude Pirátská strana. Té s vzrůstajícím sebevědomím roste i chuť a nejrůznější průzkumy posledních let ji pravidelně řadí na druhé nebo třetí pořadí voličské přízně. Proto půjdou piráti do voleb jako solitéři a netají se očekáváním výborného výsledku opravňujícího k vedení povolebních vyjednávání z postů nejvyšších. Výhodou je jejich akceschopnost a „názorová kreativita“ umožňující propojení s programy v tom nejširším politickém spektru, vyjma extrémistů.
Zřejmě bez přílišného přehánění budou krajské volby osudové pro Českou stranu sociálně demokratickou. Tato strana má sice mnoho úspěšných lokálních politiků a také dosavadní hejtmany, nicméně právě na regionální úrovni je silně rozhádaná a k její volitelnosti nepřispěje ani nedůstojná stafáž v Babišově vládě. Bylo by na úrovni zázraku, kdyby ČSSD na podzim hejtmanské posty obhájila.
A tak s největší pravděpodobností bude český volič na podzim aktérem a svědkem velmi zajímavého volebního souboje tří favoritů. Hnutí ANO 2011, kombinace středopravých stran a hnutí dle místních dohod (ODS, TOP09, STAN, KDU-ČSL) a Pirátské strany. Na koho si vsadíte?